30. TBD - Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması

30. TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması Sonuçlandı: Birincilik Selim Aysan’ın!

Finalistler

“Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları” kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzelman A.Ş. iş birliğiyle düzenlenen 30. TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması, 14 Aralık 2023 Perşembe günü İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan muhteşem finalle sona erdi. Formatı ve devamlılığı açısından dünyada başka bir örneği olmayan yarışma; bilişim sektörü ile sanat çevrelerini bir araya getiriyor.

Finalistler

Bilişim Kurultayı etkinliklerinden olan ve bu yıl 30. yaşının kutlayan yarışmanın finalinde birbirinden güzel 10 beste yer aldı. Final ve ödül törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe ve İZELMAN A.Ş. Genel Müdürü Burak Alp Ersen ile jüri üyeleri ve sanatseverler katıldı.

Jürinin canlı değerlendirmesine, YouTube üzerinden yapılan halk oylamasının da dahil edildiği yarışmada birinciliği “Yakamoz” adlı eseriyle Selim Aysan aldı.

Jürinin canlı değerlendirmesine, YouTube üzerinden yapılan halk oylamasının da dahil edildiği yarışmada birinciliği “Yakamoz” adlı eseriyle Selim Aysan aldı.

İkincilik ödülü “Varoluş Hikayesi ile Alper Demiray’a giderken Ali Çağan Gündüz “Kutlu Mücadele “ile üçüncü oldu.

Finalistler

Birbirinden Güzel 10 Beste İcra Edildi

Gecenin sunuculuğunu her yıl olduğu gibi İzzet Öz üstlendi. Canlı performans sergileyen yarışmacılar, eserlerini Garo Mafyan, İzzet Öz, Borga Parlar, Hakan Özer, Özge Fışkın, Artun Ertürk, Yavuz Durak, Rahmi Aktepe ve Emrehan Halıcı’dan oluşan jürinin ve kalabalık bir izleyici topluluğunun önünde sundu.

Yakamoz isimli eseriyle birinci olan Selim Aysan, Kabataş Erkek Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü mezunu. Aysan’ın dijital ortamda yayınladığı 28 albümü ve yüzden fazla bestesi var.

Derece alan diğer isimler ve eserler şöyle:
İkinci: Alper Demiray – “Varoluş Hikayesi”
Üçüncü: Ali Çağan Gündüz – “Kutlu Mücadele”
Dördüncü: Ayhan Tekin – “1918’den 23’e”
Beşinci: İlker Akman – “Altun”

Finalistler

İşte Finalistler!

Eserleri jürinin beğenisini kazanarak İzmir'de gerçekleştirilen finalde performanslarını sergileyen eserler:

Eserleri ses ikonlarına tıklayarak dinleyebilirsiniz. İsim sırasına göre sıralıdır.

 • 1. Selim Aysan - "Yakamoz" Dinle
 • 2. Alper Demiray - "Varoluş Hikayesi" Dinle
 • 3. Ali Çağan Gündüz - "Kutlu Mücadele" Dinle
 • 4. Ayhan Tekin - "1918 den 23 e" Dinle
 • 5. İlker Akman - "Altun" Dinle
 • Arif Tunç Konak - "1923" Dinle
 • Ezgi Ozan Avcı - "Umut" Dinle
 • Furkan Kaya - "Atatürk Yaşıyor" Dinle
 • Göksel Çetin - "O'nun İzinde" Dinle
 • Ozan Erkal - "Bir ve Sonsuz" Dinle
 • Ana Tema “Cumhuriyetimizin 100. Yılı”

  Yarışma Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlamaları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZELMAN A.Ş iş birliği ile düzenlendi. Yarışmacılardan bestelerini oluştururken Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinden ve bizlere gösterdiği hedeflerden esinlenmeleri istendi.

  Ana Tema Cumhuriyetimizin 100. Yılı

  Bilişim teknolojilerinin sağladığı olanaklarla müziğin bir araya gelişini bir yarışma heyecanı ile güçlendiren ve ülkemizde elektronik müzik yaratıcılarının ortaya çıkmasına olanak sağlayan TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması, 30 yılda 3000’in üzerinde eser değerlendirmiştir. Asıl amacı bir yarışmadan çok, bilgi çağının tanımlarına uyan, teknolojiyi kullanan ve üreten, yaratıcılığı ve sanatı eyleme dönüştürebilen insanlara ticari kaygılardan uzak, kaliteli ve özgür bir üretim olanağı sunmaktır.

  Toplam Ödül 100.000 TL.

  Tüm katılımcılara açık ve ücretsiz olan yarışmamızda birinciye 25.000 TL., ikinciye 20.000 TL., üçüncüye 15.000 TL., dördüncüye 8.000 TL., beşinciye 7.000 TL., altıncıdan onuncuya kadar olanlara 5.000’er TL. olmak üzere toplam 100.000 TL. ödül verildi.

  Yarışma Jürisi

  30 yıldır değişmeyen, eklemelerle gelişen müzik jürimiz Garo Mafyan başkanlığında Rahmi Aktepe, Yavuz Durak, Artun Ertürk, Özge Fışkın, Şeref Oğuz, Mehmet Okonşar, İzzet Öz, Hakan Özer, Borga Parlar ve Emrehan Halıcı’dan teknik jürimiz ise Bülent Bıyıkoğlu, Dr. Ufuk Önen ve Dr. Murat Yücel’den oluşmaktadır.

  Finalistler
  30. TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması
  TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması Youtube Kanalı
  Share