27. TBD - Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması


Türkiye’nin 28 Yıldır Aralıksız Her Yıl Yapılan Tek Müzik Yarışması; 28. TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması…

Yarışma katılım koşulları aşağıdaki gibidir:

1- Yarışma, tüm katılımcılara açık ve ücretsizdir. Pandemi nedeniyle yarışmanın tüm aşamaları elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

2- Eserler enstrümantal olmalıdır. Herhangi bir ana tema ve tür kısıtlaması yoktur.

3- Eserlerin süresi iki dakika otuz saniyeden kısa, üç dakika otuz saniyeden uzun olamaz.

4- Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayınlanmamış ve tümü veya bir bölümünün herhangi bir amaçla kullanılmamış olması gerekmektedir.

5- Yarışmaya katılacak eserlerde kullanılacak sesler, bilgisayar ortamında bestecinin hazırlayacağı özgün seslerden oluşabileceği gibi, var olan veya besteci tarafından kaydedilmiş seslerin işlenmesi yoluyla da elde edilebilir. Elektronik ortamda elde edilen seslerin yanı sıra eser içinde akustik/elektronik bir çalgı ve/veya insan sesi kullanımı zorunludur. Sadece tek bir enstrüman ile yapılmış ve/veya bilgisayarın yalnızca bir ses kaydedici cihaz olarak kullanıldığı kayıtlar geçerli olmayacaktır.

Geçmiş yıllara ait eserleri incelemek için: http://beste.halici.com.tr/2021/gecmis/

6- Yarışmaya katılmak için http://beste.halici.com.tr adresinden kayıt olunması ve eserlerin en geç 22 Kasım 2021, Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar WeTransfer ile beste@halici.com.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir.

7- Yarışmaya sadece bir eserle katılınabilir. Esere isim verilmesi zorunludur.

8- Ön elemede teknik jüri eserleri değerlendirecek ve ön elemeyi geçen eserler Youtube üzerinden halkımızın izlemesine ve değerlendirmesine sunulacaktır. Jüri puan yüzdeleri %75, teknik jüri puan yüzdeleri %10, Youtube beğeni yüzdeleri ise %15 ağırlıkla sonuçlara yansıyacaktır. Katılımcıların teknoloji kullanımları ve başvuru formunda teknolojiyi nasıl kullandıklarına dair yazılı açıklamaları teknik jüri puanlamasında etkili olacaktır. Sanal olarak yapılacak final ve ödül töreninde, finale kalan 10 eser izlenecek ve daha sonra ilk 3 dereceyi alan eserler açıklanacaktır.

9- Yarışmacılar eserlerini iki ayrı dosya (320 kbps mp3 ses dosyası ve mp4 1080p - 1920x1080 video kaydı) olarak göndereceklerdir.

(i) Ses dosyasında sadece altyapı bulunacaktır.

(ii)Video kaydı esnasında altyapı üzerine enstrüman(lar)la ve/veya toplam süresi 1 dakikayı geçmeyen sözsüz vokal(ler) ile canlı performans gerçekleştireceklerdir. Performans eser başından eser sonuna kadar sürekliliği bozulmadan kaydedilecektir. Video dosyasının ses kanalında altyapıyı ve canlı performansı birleştirmek üzere düzenleme yapılabilir.

10- Katılımcılar, eserlerinin yarışma logosu altında, her türlü ortamda yayınlanması, çoğaltılması ve dağıtılmasını kabul etmiş sayılırlar.

11- Yarışmada birinciye 5,000 TL, ikinciye 3,000 TL, üçüncüye 2,000 TL ödül verilecektir. Ayrıca finale kalan 10 esere çeşitli yazılım ödülleri verilecektir.

12- Başlangıcından bugüne kadar yarışmanın düzenleyicileri, jüri üyeleri ve katılımcılar yasadışı yazılım kullanılmasına karşı ortak bir tavır içinde olmuşlardır. Aynı duyarlılığın tüm eser sahiplerinden beklendiği ve sorumluluğun kendilerine ait olduğu önemle hatırlatılır.

13- Yarışmaya katılanlar bu koşulların tamamını kabul etmiş sayılırlar.

27. TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması
Share